İsrail hapishanesindeki Filistinli tutuklu hayatını kaybetti

İşgal altındaki Batı Şeria’da yer alan bir İsrail hapishanesinde tutuklu bulunan 41 yaşındaki Filistinli Davud Talad el-Hatib’in geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdiği bildirildi.

Filistinli Esirler Cemiyetinden yapılan yazılı açıklamada, Hatib’in Ramallah yakınlarında bulunan İsrail’e ait Ofer Hapishanesi’nde geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybettiği belirtildi.

Beytüllahim kenti nüfusuna kayıtlı Hatib’in İsrail mahkemesince 18 yıl hapse mahkum edildiği, cezasının sona ermesine yaklaşık 4 ay kaldığı ifade edildi.

Yerel kaynaklar, Hatib’in 2017’de de kalp krizi geçirdiği ve bir İsrail hastanesinde kaldıktan sonra yeniden hapse gönderildiğini aktardı.

Hatib’in hayatını kaybetmesiyle birlikte 1967’den bu yana İsrail hapishanelerinde yaşamını yitiren Filistinli tutukluların sayısı 225’e yükseldi.

Engelli Filistinlinin katillerinin yargılanması talebiyle Kudüs’te gösteri düzenlendi

Filistinli ve İsrailli onlarca barış aktivisti, işgal altındaki Doğu Kudüs’te şehit olan 32 yaşındaki otizmli İyad Hayri Hallak’ın katillerinin yargılanması talebiyle Kudüs’teki soruşturma merkezi önünde gösteri düzenledi.

Engelli Filistinlinin katillerinin yargılanması talebiyle Kudüs'te gösteri düzenlendi

İsrail polisini kamera kayıtları olmasına rağmen Hallak’ın katillerini yakalamada ağırdan almakla suçlayan göstericiler, Hallak’ın katillerinin yargılanması talebiyle 6 binden fazla kişinin imzaladığı dilekçeyi polis merkezine teslim etti.

Gösteriye katılan İsrailli Yahudi din adamı Yakub Nigin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Haksız yere öldürmeyi reddettiğimi ifade etmek için buradayım.” dedi.

İsrail polisinden bir yetkili, işgal altındaki Doğu Kudüs’te şehit olan 32 yaşındaki otizmli İyad Hayri Hallak’ın suçsuz yere öldürüldüğünü kabul etmişti.

Hallak, 30 Mayıs’ta Mescid-i Aksa’nın da içinde yer aldığı Doğu Kudüs’ün “Eski Şehir” bölgesinde bulunan El-Esbat (Aslanlı) Kapısı’nda İsrail polisince açılan ateş sonucu hayatını kaybetmişti.

“Tabanca taşıdığı şüphesiyle ‘dur’ ihtarı yapıldığı ancak bu uyarıya uymayarak kaçtığı” gerekçesiyle vurulan Hallak’ın üzerinde silah bulunmadığı ve Eski Şehir’deki okuluna gittiği ortaya çıkmıştı.

İsrail Adalet Bakanlığının Hallak’ın şehit edilmesine ilişkin soruşturması devam etse de Filistinli gencin ailesi çıkacak sonuçtan umutsuz olduğunu dile getiriyor.

Kaynak: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir