İsrail’in Gazze’ye saldırılarında ölen Filistinlilerin sayısı 20 bin 57’ye yükseldi

İsrail'in Gazze'ye saldırılarında ölen Filistinlilerin sayısı 20 bin 57'ye yükseldi

İsrail'in Gazze'ye saldırılarında ölen Filistinlilerin sayısı 20 bin 57'ye yükseldi

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana yoğun saldırı altında tuttuğu Gazze Şeridi’nde ölen Filistinlilerin sayısı 20 bin 57 oldu.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı konuya ilişkin yazılı açıklama yaptı.

İsrail’in saldırılarında son 48 saatte 390 Filistinlinin öldüğü, 734 kişinin ise yaralandığı kaydedildi.

7 Ekim’den bu yana süren saldırılarda yaralananların sayısının ise 53 bin 320’ye yükseldiği ifade edildi.

İsrail, Cibalya Mülteci Kampı, Refah ve Han Yunus kentlerini bombaladı

Han Yunus kentine düzenlenen saldırılarda en az 6 kişi hayatını kaybetti, bazı kişiler de yaralandı. Ölenlerin cenazeleri ve yaralılar kentteki Nasır Hastanesi’ne nakledildi.

İsrail ordusunun, Gazze Şeridi’nin orta kesimlerindeki Nusayrat Mülteci Kampı’nda Filistinlilerin evlerini bombalaması sonucu ölen ve yaralananlar oldu.

İsrail’in, Gazze’nin kuzeyinde Cibalya Mülteci Kampı’na düzenlediği saldırılarda ise çoğu çocuk en az 9 kişi yaşamını yitirdi, çok sayıda kişi de yaralandı. Hayatını kaybedenler arasında anne ve 5 kız çocuğunun bulunduğu öğrenildi.

İsrail savaş uçaklarının Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah kentine düzenlediği saldırılarda da biri çocuk en az 3 kişi öldü. Saldırıda yaralananlar da oldu.

Filistin Kızılayı, Cibalya kenti en-Nezle bölgesinde bir evin bombalanması sonucu çok sayıda ölü ve yaralının varlığına ilişkin onlarca çağrı aldığını ancak hiçbir ambulans veya kurtarma ekibinin onlara ulaşamadığını söyledi.

İsrail ordusu Gazze’deki Bureyc Mülteci Kampı sakinlerinden evlerini boşaltmalarını istedi

İsrail Ordu Sözcüsü Avichay Adraee, X sosyal medya platformundan yaptığı açıklamada, “Bureyc Mülteci Kampı ve Gazze Vadisi’nin güneyindeki Bedir, Kuzey Sahili, En-Nuzhe, Ez-Zehra, El-Burak, Er-Ravda ve Es-Safa mahallelerinin sakinlerine sesleniyorum: Güvenliğiniz için derhal Deyr el-Belah’taki sığınağa hareket ediniz.” ifadesini kullandı

İsrail ordusunun, söz konusu bölgelerde yaşayanların bazılarıyla telefonla iletişime geçtiği ve evlerini derhal boşaltıp Deyr el-Belah’a gitmelerini istediği, bunun da halk arasında paniğe yol açtığı bildirildi.

Her gün İsrail topçuları ve savaş uçakları tarafından ağır bombardımana maruz kalan Deyr el-Belah şehrinde hiçbir sığınak bulunmuyor.

İsrail ile Lübnan arasındaki çatışmalar

İsrail ordu radyosu, Lübnan topraklarından İsrail’in kuzeyine 24 roket fırlatıldığını, sınır bölgelerine yakın Yahudi yerleşim birimlerinde sirenlerin çaldığını aktardı.

Saldırıda can kaybı olmadığı kaydedildi.

Lübnan sınırına yakın Yahudi yerleşim birimlerinde sabah saatlerinden bu yana birçok kez sirenler çalmıştı.

Hizbullah, İsrail askeri noktasına gerçekleştirdiği saldırı hakkında yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, Şumira yerleşim birimindeki İsrail askerlerinin toplanma noktasının topçu atışları ve füzelerle vurulduğu ifade edildi.

Hizbullah bir başka açıklamasında aynı noktanın ikinci kez “uygun silahlarla” hedef alındığını kaydetti.

Öte yandan yaptığı açıklamada Hizbullah, mensupları Hüseyin Ali İzzeddin ve Abdulaziz Ali Musulmani’nin “Kudüs için” hayatını kaybettiğini savundu.

İsrail ile 8 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda öldürülen Hizbullah mensubu sayısı 121’e yükseldi.

Çatışmalarda ayrıca, 26 Lübnanlı sivil, 5 İsrailli sivil ve 6 İsrail askeri öldürüldü.

İsrail güçleri Cenin’e düzenledikleri baskında bir Filistinliyi yaraladı

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre İsrail güçleri, Cenin kentine bağlı Doğu ve Batı Bertaa beldelerindeki bazı evlere ve mağazalara baskınlar gerçekleştirdi.

Baskın sırasında İsrail güçleri ile Filistinliler arasında çıkan olaylarda, İsrail askerlerinin gerçek mermiyle ateş etmesi sonucu bir Filistinli yaralandı.

Yaralı Filistinlinin kimlik bilgileri ve sağlık durumu hakkında henüz açıklama yapılmadı.

İsrail’in Gazze’yi işgalinde 7 Ekim sonrası

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, “Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlere yönelik sürekli ihlallere karşılık verme” gerekçesiyle İsrail’e 7 Ekim’de kapsamlı saldırı düzenledi.

İsrail, 7 Ekim’deki saldırılarda 1200 İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin de yaralandığını açıkladı.

İsrail’in Gazze Şeridi’ne saldırılarında en az 8 bini çocuk, 6 bin 200’ü kadın olmak üzere, 20 binden fazla Filistinli öldürüldü, 52 bin 600’den fazla kişi de yaralandı. Enkaz altında binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı tahrip ediliyor.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne saldırılarının başladığı 7 Ekim’den bu yana 137’si karadan işgal sürecinde olmak üzere 469 askerinin öldürüldüğünü duyurdu.

Çatışmalara 24 Kasım’da 4 günlüğüne verilen ve daha sonra 3 gün daha uzatılan “insani ara”da 81 İsrailli ve 240 Filistinli esir karşılıklı serbest bırakıldı. Öte yandan İsrail, binlerce Filistinliyi alıkoyup hapsetmeye devam etti.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te de İsrail güçleri ve yasa dışı Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 304 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana sınırda devam eden çatışmalarda 26 Lübnanlı sivil, 118 Hizbullah mensubu ile 5 İsrailli sivil ve 6 İsrail askeri öldü.

Gazze’de silah zoruyla abluka altında yerinden edilen 1,9 milyon Filistinli, barınma, gıda, temiz su, ilaç ve sağlık hizmetlerinden yoksun şekilde yaşam mücadelesi veriyor.

Kaynak: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir